George Maciver:
Bétatesztelés

Általánosságban

A bétatesztelés talán a legfontosabb fázisa bármely videojáték elkészítésének. Akár egy hónapot vagy éveket töltöttél a kalandoddal, ha nem bétatesztelted kellőképp, az összes munkád tönkreteheti egyetlen kis hiba a játékmenetben. Ha megérted a bétatesztelés fontosságát, akkor figyelmesen olvasd el ezt a leírást, és szívleld meg. Ha nem érted meg a bétatesztelés fontosságát, akkor is figyelmesen olvasd el ezt a leírást, és szívleld meg. Nem hangsúlyozhatom eléggé, hogy mennyire fontos a bétatesztelés fázisa.

Mikor kellene kezdeni a bétatesztelést? A rövid válasz az, hogy miután az alfatesztelés befejeződött. Mikor fejeződött be az alfatesztelés? Ez könnyű! Akkor, amikor úgy véled, hogy a játékod megérett a közzétételre. Hogy a játékod ennél már jobb nem is lehet, és te biztos vagy benne, hogy már nincs semmi, amit megtehetnél, és boldogan közzétennéd. Ekkor van itt az ideje a bétatesztelésnek. Ez egy túl bonyolult megállapításnak tűnik az új pályaépítők számára (és a még nem túl tapasztalt építőknek is) ahhoz, hogy megértsék. Higgy nekem, a játékod nem lesz bétatesztelve addig, míg te meg nem leszel győződve arról, hogy elkészült. Ha még nem készült el, akkor még az alfatesztelés szakaszában jársz, és ha most dolgoztatnád a bétasztelőidet, akkor csak az idejüket pazarolnák, és a játékod nem lenne kellően bétatesztelve.

Amint egy játék átment az alfatesztelésből a bétatesztelésbe, az egyedüli változások, amiket megtehetsz, azok a bug-oknak, a játékmenet-beli hibáknak és a textúrák hibáinak a javításai. Soha ne építs új szobákat, vagy játékmenetet, vagy fejtörőket a bétatesztelés közben vagy azután. Ismét hangsúlyozom, hogy el ne kezd a bétatesztelést, míg a játékod BE NEM FEJEZTED. A bétatesztelés nem más, mint a problémák elsimítása az elkészült játékokban. Ha ezt a tanácsot figyelmen kívül hagyod, akkor megnő az esélyed arra, hogy egy hibás játékot fogsz közzétenni. A bétatesztelők komolyan veszik a dolgukat, és ha hibás játék kerül közzétételre, az rossz fényt vet rájuk és az elvégzett munkájukra. Ha azok a hibák elvezetnek egészen a pályaépítőig, aki dolgokat változatott meg a bétatesztelés alatt vagy után, és ezért a játék hibásan lett közzétéve, akkor soha többé nem jutsz bétatesztelőkhöz újra, hogy segítsenek neked. A bétatesztelők szabadidejük napjait vagy akár heteit szánják arra, hogy segítsenek neked a játékodban. Légy erre tekintettel, és ne verd át őket.

Alfatesztelés

Ne vedd félvállról a dolgokat, ne hagyd ki ezt a lépést. Igen, tudom, izgatott vagy a játékod miatt, és büszkélkedni szeretnél vele, és ez bámulatos, csodálatos és elbűvölő, és teljesen érthető, de a bétatesztelőid nem azért vannak, hogy megtegyék a dolgodat helyetted. Ha feltöltesz egy rémesen hibás játékot, ami nem lett kellően alfatesztelve, akkor ne légy meglepve, ha a bétatesztelőid nem végeznek jó munkát, és nem jelentkeznek később, amikor tényleg szükséged lesz bétatesztelőkre. Az alfatesztelés a te dolgod, nem a bétatesztelőidé, ami iszonyúan fontos. Én akkor tekintem az alfateszteléseimet befejezettnek, ha megvan a csomagom, ami, úgy vélem, készen áll a közzétételre. Más szavakkal, ha már úgy találom, hogy nincs mit megváltoztatnom vagy javítanom, és legbelül tudom, hogy a játékom ennél jobb nem lehet, és úgy érzem, készen áll a közzétételre. Ekkor kezdem el a bétatesztelést.

Az alfatesztelés alatt könnyű Larát ide-oda mozgatni, majd elfelejteni visszatenni őt a helyére, elhelyezni ideiglenes ajtónyitó kioldókat és aztán elfelejteni kitörölni őket, és pár hasonló apróság, tehát miután összeraktam a játékom a bétatesztelésre, akkor, találd ki, hogy mi következik! Igen, ekkor én letesztelem a bétacsomagot, elejétől a végéig, csak azokat a fájlokat használva, amiket majd feltöltök a bétatesztelőimnek. Ez az én végső alfatesztem. Ha ez jól megy, és pályaváltások kellőképp működnek, és sikeresen elértem a FINISH kioldót, a játék csak akkor lesz feltöltve, és a letöltési link csak akkor lesz kiküldve a bétatesztelőknek.

A bétatesztelők

Fontos, hogy tapasztalt bétatesztelőid legyenek a csapatodban. No, persze, mindenki, aki rajongók által készített pályákkal játszik, úgy tekint magára, mint bétateszt-szakértőre – az embernek csak el kell olvasnia a pálya-értékeléseket, hogy megértse ezt -, de az igazság az, hogy a legtöbb játékosnak fogalma sincs arról, hogy miről is van szó. Még a legjobb szándékkal is, egy tapasztalatlan bétateszt-csapat nem fogja elvégezni neked a munkát. Akárcsak az élet bármely területén, a bétatesztelés egy képesség, amit meg kell tanulni. Az olyan bétatesztelők is, mint Raymond, Dutchy és Gerty, akik valószínűleg a rajongók által készített pályáknak a legtapasztaltabb bétatesztelői a Földön, nem máról holnapra tanulták ki a szakmájukat. Sok tapasztalást és kemény munkát igényel, ha valaki jó bétatesztelő kíván lenni.

A bétateszt-csapatodnak muszáj motiváltnak lennie, és semmi nem ábrándítja ki jobban a bétatesztelőket, mint a kommunikáció hiánya, valamint a tisztelet és a megbecsülés hiánya a munkáért, amit végeznek. A kommunikáció nagyon fontos. Muszáj, hogy a csapatod naprakész legyen e-mailezés segítségével, és lehetőleg legyen egy privát szakaszotok egy fórumban, ahol nyíltan megvitathatjátok a pálya bétatesztelését, és ahol szabadon mehet a kommunikáció a pályaépítővel. A bétatesztelés egy elkötelezettség, és felelősséggel jár. A bétatesztelés nem játék, tehát vegyétek komolyan.

Amikor először kapcsolatba lépsz a bétatesztelőiddel a részletekről, hogy mikor kezded a bétatesztelést, légy benne biztos, hogy be tudod tartani a szavad. Ne mond nekik, hogy a hétvégen kezded a bétatesztelést, ha aztán két hétig váratod őket, mert a pályád még nincs kész. Megvan a saját életük, családjuk, munkájuk és más elfoglaltságuk a bétatesztelőidnek is. Valószínű, hogy életük egy másik részéből kell feláldozniuk, hogy időt szoríthassanak neked. Ne számíts arra, hogy visszatérnek, ha átejted őket, mert nem vagy szavahihető. Szánj rájuk rengeteg figyelmet. Talán körültekintő tervezésre van szükségük ahhoz, hogy beiktathassanak téged a naptárukba. Talán más dolgokra kell kevesebb időt szánniuk vagy egy adott napon otthon kell maradniuk, tehát szánj rájuk elég figyelmet, és légy benne biztos, hogy nem ejted át őket.

Bétatesztelés

A TRLE mappa piszkálása ostoba ötlet, amikor bétatesztelés elkezdésére készülsz. Egyszer ismertem egy pályaépítőt, aki kiszedte a játékfájljait a TRLE mappájából és elkezdte építeni a WAD-ot és a textúrakészletet a következő játéka számára, épp amikor a bétatesztelés kezdetét vette. Más szavakkal, épp azon volt, hogy növelje az egóját, és azt gondolta, hogy az ő pályája olyan jó, hogy a bétatesztelők úgysem találnának semmit. Elhatározta, hogy az alfatesztelt verziót fogja közzétenni, függetlenül attól, hogy a bétatesztelők mit találnak. Ez olyan viselkedés, és a tisztelet hiánya, amire gyerekektől számítanék.

A te pályaépítői munkád nem ért véget és nem fog véget érni a bétatesztelés végéig és a játékod közzétételéig. A bétatesztelés talán a legmunkaigényesebb része az egész pályaépítői munkának, tehát ne hidd, hogy most lazsálhatsz, vagy, még rosszabb, hogy feltelepíthetsz egy újabb TRLE-t, hogy elkezdj dolgozni egy újabb játékon. Ha a bétatesztelők rájönnek, hogy te úgy véled, hogy a mesterműved tökéletes, és te egy újabb TRLE-t telepítesz, mert nem számítasz arra, hogy bármit is változtatni kell a bétatesztelés alatt vagy után, és te egyszerűen csak hízelegsz magadnak, hogy menőnek tűnj, akkor a bétatesztelők kihajítanak téged, és joggal. Légy benne biztos, hogy értékeled őket, és tiszteled a munkájukat.

A bétatesztelő elsődleges szerepe az, hogy feltárja a problémákat, ezáltal bármi javaslat az atmoszféra, a zene, a textúrázás vagy bármi egyéb problémamentes dolgok tekintetében csak azért van, hogy felhívják a figyelmed, hogy megfontold ezeket.

Azért, hogy egy bétateszt sikeres legyen, a tesztelőidnek semmiképp nem szabadna játszania a játékoddal azt megelőzően. Mint új játékosok, ők majd eljutnak mindenhova, és megkeresnek mindent, és ott ragadnak mindenhol. Ami jó! És az eredmények meglepőek lehetnek! Mindamellett, mihelyst a tesztelőid végigjátszották a játékod, az ő bétatesztelői hatékonyságuk nagyban csökken, mert ők már tudják, miféle útvonalakat kell használniuk, és hol vannak a felvehető tárgyak és az ellenségek. Ez egy újabb jó ok arra, miért nem szabadna soha teszteltetned a pályád a bétatesztelőiddel annak elkészítése előtt.

Amikor az emberek elakadnak a bétatesztelés alatt, válaszolj nekik személyes üzenetben (PM) vagy e-mail-ben. Ne postázd a megoldást a fórumokon, ahol mindenki elolvashatja azt. Nem javaslom azt sem, hogy elmond nekik, mi következik a játékban, mert a bétatesztelők igencsak indiszkrétek lehetnek! Ez a játékmenet tesztelése folyamán fontos. Például, ha van négy bétatesztelőd, és ők mind ugyanannál a pontnál akadtak meg, már tudni fogod, hogy komoly játékmenet-beli problémád van. Ha csak egyikük akad meg, és a többi három könnyedén túljut azon a szakaszon, akkor tudni fogod, hogy nincs játékmenet-beli problémád. Mindamellett, ha postázod a megoldást a fórumra, amikor az első tesztelő megakad, a többi bétatesztelő is el fogja olvasni, és, ezáltal azért nem fognak megakadni, mert tudni fogják a megoldást. És te valószínűleg komoly játékmenet-beli problémával fogod közzétenni a játékod. Igen, azok a helyzetek, amikor az összes játékosod ugyanazon a ponton akad meg, nem „kihívóak” vagy „jó pályaépítői elképzelések”, hanem komoly játékmenet-beli hibák, és vagy nem volt a játékod kellően bétatesztelve, vagy figyelmen kívül hagytad a bétatesztelőid tanácsát, vagy nem érted, hogy a jó játékmenet mit takar. Nem tudom ezt a részt eléggé hangsúlyozni. Ha az összes bétatesztelőd megakad ugyanannál a pontnál, mindenki más is meg fog, aki a játékodat játssza. Ez egy fontos figyelmeztetés arra, hogy a játékmeneted javításra szorul. Ne hagyd ezt így, hanem változtasd meg. Te persze nem akadtál meg ott, de hát te építetted a pályát, és ismered az útvonalat, és tudod, hogy mit kell tenned, már azelőtt, hogy elindulnál. Tanulj meg „figyelni” a játékmenetre, mivel a bétatesztelőid először játsszák azt végig. A cél az, hogy eltüntesd a frusztrációkat, hogy a játékmeneted folyamatos, a játékod pedig szórakoztató maradjon. Ha a bétatesztelőid frusztráltnak kezdenek tűnni, hangolódj rájuk, főleg, ha ugyanazon a ponton mutatnak frusztrációt.

Miután a változtatások végre lettek hajtva a pályákon a bétatesztelés alatt vagy után, a játéknak egy újabb teljes tesztelésre lesz szüksége. Akkor is, ha a játék már féltucatszor bétatesztelve lett, újabb tesztelést igényel, ha újra megváltoztatod. Amint a bétatesztelés a végére ért és a pályád újra tesztelve lett a közzétételt megelőzően, már ne tégy semmi további változtatást. Én keményen megtanultam ezt a leckét. Az azelőtti estén, mielőtt az Imprisoned Spirits 3 közzé lett téve, egy duplaajtó objektumot elfordítottam, legutolsó beállításképp. Csak ezt tettem, elfordítottam egy duplaajtót, és aztán újbóli tesztelés nélkül tettem közzé a játékot. Kitaláljátok, mi következett? Az emberek bejuthattak ama duplaajtó mögé, és aztán megakadtak, mert megfordítottam azt. Le kellett vennem a játékot a netről, míg rá nem jöttem, mi a probléma, újra kellett tesztelnem a pályát, és aztán újra fel kellett töltenem. Higgy nekem, inkább tégy közzé egy játékot, amiről úgy tudod, hogy működik, mint hogy kockáztass azzal, hogy babrálsz vele a bétatesztelés után.

Hidd el, tudom, miről beszélek. Épp a Jurassic Stone közzététele előtt, ami teljesen össze volt rakva, készen a feltöltéshez, maradt egy kis időm, mert nem értem el a trle.net-et és egy e-mail-re vártam, így hát elhatároztam, hogy még egyszer átfutok a játékon. Nos, találtam egy helyet, ahol Lara dzsiggelt. Százszor átnéztem a helyet, mégsem vettem észre, és a bétatesztelők sem találták meg. Nem volt valószínű, hogy bárki a játékosok közül megtalálná ezt, de akkor is úgy véltem, hogy meg tudnám ezt változtatni. Tehát kilapítottam az egyik „tört” padlónégyzetet, javítottam a textúrát, mentettem, konvertáltam, és az új TR4 fájlt beraktam a feltöltésre szánt csomagba. Ezúttal csak egyetlen padlónégyzetet változtattam, igaz? Nem kell a teljes pályát ezért újratesztelni, mi? És hát ez a második pálya volt, tehát az egész játékot újra kellene játszanom. Nem szükséges egyetlen négyzetért és egyetlen textúráért, ugye? Vettem egy nagy levegőt, és azt mondtam magamnak, teszteld újra. Ha megváltoztatsz valamit, tesztelned kell a pályát. De lusta voltam. „Óh, ez csak egyetlen kis padlónégyzet! Hogy hat ki ez a teljes játékra?” De aztán mégis újrateszteltem. Amikor elérkeztem a második pályán oda, ahol a változtatást végrehajtottam, hirtelen észrevettem, hogy egy láng objektum, amit egy repülő (flyby) kamera indított be, nem működik, és ezáltal egy ajtó nem nyílik ki. Meg voltam döbbenve. Vajon mi történhetett?

Elindítottam a Room Editort, és megnéztem. Hinnétek? Azon a négyzeten, amit megváltoztattam, volt egy HEAVY kioldó a repülő kamerához, és amikor kilapítottam a padlónégyzetet, a kamera, fenn a magasban, elmozdult a négyzetről, így nem aktiválhatta a HEAVY kioldóval a lángot. Úgy van, a repülő kamerák elmozdulhatnak a padlónégyzetekről, ha „megtöröd” őket vagy kilapítod őket. Kivert a hideg veríték. Mi van, ha feltöltöm a játékot újbóli tesztelés nélkül? Mégis, ez csak egy padlónégyzet volt, igaz? Senki nem lett volna képes befejezni a játékot. Egy katasztrófa lett volna. A történet tanulsága az, hogy ha vége a bétatesztelésnek, ne változtass meg semmit. Legalább tudni fogod, hogy az emberek képesek lesznek befejezni a játékot. Sokkal inkább dzsiggeljenek, minthogy megakadjanak egy ajtó előtt, ami nem nyílik, igazam van? Még mindig nem vagy meggyőzve? Próbálj meg hát közzétenni egy pályát komoly játékmenet-beli hibákkal, egy jó bétatesztelés után, és majd meglátod, hogy te és a bétatesztelőid mennyire élvezitek a hatást.

Ne használjatok DOZY-t a bétatesztek alatt, akkor sem, ha a bétatesztelőid ezt kifogásolják. A DOZY bug-os, és ha a bétatesztelők használják ezt, akkor nem igazán hasznosak a számodra. Hogyan is tesztelhetnéd a játékmenetet, ha a bétatesztelőid DOZY-val jutnának túl egy területen, amikor megakadnak?

Emlékezz, a bétatesztelők csak akkor értékesek, ha soha nem játszották a játékodat korábban, azaz fontos bebiztosítani, hogy a játékod a lehető legjobb legyen, úgyhogy ne mulaszd el ezt a lehetőséget. Ha a bétatesztelők az alfatesztelés során is segítenek neked, vagy hagynád, hogy piszkálódjanak, míg te építesz, akkor a bétateszt eredményei borzasztóan értéktelenek lesznek, mert ők tudni fogják, hogy hova menjenek, és mit tegyenek, és így majd nagyon könnyen átsiklanak a problémák felett. Amikor az új bétatesztelők először játsszák végig a pályád, mindenhova el fognak jutni, oda is, ahová nem is hinnéd, és ez az, ahol leginkább bizonyíthatják, hogy milyen értékesek. Még a Crystal Dynamics is elszúrta ezt az Underworld-del. Ha tényleg piszkálnod kell egy bétatesztelt játékot, miért nem raksz össze egy vadonatúj bétatesztelő csapatot, hogy a közzététel előtt teszteljék ezt? Úgy vélem, a lényeg végül is az, hogy mennyire törődsz azokkal az emberekkel, akik a játékodat játsszák. Tényleg azt akarod, hogy az emberek megakadjanak a játékodban? Ha nem törődsz a játékosokkal, miért építesz pályákat?

Változtatások bétatesztelés után

Jó ötlet lehet megvárni, míg a bétatesztelés véget ér, mielőtt ténylegesen dolgozni kezdesz a változtatásokon. Egy dolgot azonban soha ne tegyél: hogy változtatások tucatjait készíted el, és béta csomagok tucatjait töltöd fel újratesztelés végett, miközben teszed a dolgod. Ez nem igazán fog működni, és ezzel csak elhajtod a bétatesztelőidet. Nekik is megvan a dolguk, és nem kívánják tucatszor végigjátszani a játékod, csak mert te folyton új csomagokat töltesz fel. Ha épp van egy félkész bétateszted és van egy csomó javítanivalód, akkor nem helyes feltölteni egy új csomagot. Ez nem ésszerű és nem indokolt. A bétatesztelőknek van elfoglaltságuk a saját életükben is. Fejezzétek be a bétatesztelést és aztán hajtsd végre a változtatásokat, mielőtt még arra gondolnál, hogy újra feltöltöd ezt a bétatesztelés következő fázisához. Minden alkalommal, amikor a bétatesztelőid újrajátsszák a pályád, az ő bétatesztelői értékük nagymértékben kopik. Az ő első végigjátszásuk a legértékesebb tesztidő. A közzététel előtti teszt, amit később fogok itt majd említeni, kellene, hogy legyen a második alkalom, hogy ők végigjátsszák a kalandodat.

Hogy te talán megváltoztatsz egy területet, csak hogy aztán visszavond a változtatásokat a béta tesztelés folyamán, az egy újabb jó ok arra, hogy ne tegyél semmiféle változtatást, míg a bétatesztelés véget nem ért. Tedd meg ezt jó sokszor, és el fogod veszíteni a fonalat. Ahogy a bétateszt halad, írd le a dolgokat. Tegyél részletes megjegyzéseket mindenre, és készíts egy listát arról, hogy miket szándékozol megváltoztatni. Amikor a bétatesztelés véget ér, akkor végigmehetsz a listán a változtatások szisztematikus megtételéhez, pipálva őket, ahogy haladsz. Ez egyszerűbbé teszi a dolgodat, és megakadályozza, hogy a bétatesztelés folyamán túl korán megtegyél számos változtatást, csak azért, hogy aztán visszatérj, és próbálj visszaemlékezni, hogy mit tettél, mert vissza kellene vonni a változtatásokat, vagy tovább kellene módosítani őket. Könnyű belebonyolódni a dolgokba, ha így dolgozol, különösképp, ha ez egy nagy kaland, számos pályával.

Hogy a változtatások kihathatnak a játékmenetedre, anélkül, hogy észrevennéd ezt, az még egy jó ok arra, hogy ne tegyél semmiféle változtatást, míg a bétatesztelés véget nem ért. Ha itt és ott tucatnyi változtatást végrehajtasz, véletlenszerűen, akkor könnyű hibákat véteni, és elfelejteni, hogy már mit változtattál meg, és észrevétlenül súlyos hibák lopakodhatnak a munkádba. De ha van egy listád, amit pipálgatsz, ahogy haladsz, és a változtatásokat a bétatesztelés után teszed meg, ellenőrzött körülmények közt, akkor sokkal könnyebb kézben tartani a dolgokat.

Az utolsó, a közzététel előtti bétateszt

Most vagyunk a pálya elkészítésének legkritikusabb részénél – a második bétatesztnél. Mindjárt jön a közzététel. Az érzelmek ebben a fázisban a magasba szöknek, és könnyű önmagunkban tépelődni, főleg olyan pályaépítőknek, akiknek ez az első szülésük. Ott is ez van, ahol pár bétatesztelő és pályaépítő felesleges kockázatot vállal anélkül, hogy tudnák, mit művelnek.

Meg kell tapasztalnod az érzelmek erősségét ebben a szakaszban, hogy el is hidd. Ez semmihez nem hasonlítható. Egy pályaépítőnek, főleg, ha első vagy második játékán dolgozik, az izgatottság majdhogynem elviselhetetlen. Ki is fognak merülni (ami persze nem vonatkozik arra, ha ócska pályákat dobtak össze pár nap alatt), és ez borzasztó lehet. Igen, a gyermekedet világgá engedni nagyon ijesztő lehet. Mi van, ha tele van hibákkal? Mi van, ha emberek ezrei töltik le, és ők mind megakadnak? Mi van, ha elbaltáztam valahol? Mi van, ha mindenki utálni fogja? Ezek nagyon valós és felörlő érzelmek, melyek nagyon erőteljesek lehetnek, melyek miatt a jó bétatesztelés olyan fontos. Egy kellően tesztelt pálya közzététele, amelyről TUDOD, hogy működik, megnyugtat és lecsillapít, hagyja, hogy örülj a közzétételnek, anélkül, hogy hánykolódnál és forgolódnál egész éjszaka, aggódva azon, hogy a játékod számos játékmenet-beli hibával bír.

Akárcsak az első bétatesztnél, van pár irányelv, ha azt akarod, hogy a feltöltés előtti bétateszted sikeres legyen. Először is, VÉGE a bétatesztelésnek. Vedd ezt tudomásul. A feltöltés előtti teszt csak a változtatások tesztelésére szolgál, és arra, hogy megbizonyosodj, hogy a játék még működik, és mindenki sikeresen eljuthat a FINISH kioldóig. A bétatesztelés véget ért. Ettől a ponttól kezdve, nem tanácsos semmiféle változtatás megtétele, még akkor sem, ha olyan apró problémákat találsz, mint például az elnyújtott textúrák. Nem most kell új szobákat építeni, fejtörőket megváltoztatni vagy új objektumokat hozzáadni. Az egyetlen dolog, amit meg kellene változtatnod ebben a szakaszban, azok a játékmenet-beli hibák, amik a bétatesztelés során kimaradtak, vagy csak a változtatások véghezvitelekor bukkantak fel. Ha tényleg szükséges változtatásokat végrehajtanod, az egész csomagot újra kell tesztelni. Ha nem fogadod meg ezt a tanácsot, hidd el, a tűzzel játszol.

Kiegészítésképp, ha a dolgok nem a terveid szerint alakulnak, és a pályád kezd összekuszálódni, akkor se akard megosztani a pályát, ne akarj újraépíteni egyes övezeteket. A játék már bétatesztelve lett, tehát a problémák csak azért merültek fel, mert te változtatásokat hajtottál végre a bétatesztelés kezdete óta. Találd meg a problémák okát, és keress valami egyszerű megoldást. Sokkal biztonságosabb törölni a dolgokat ebben a szakaszban, mint újraépítéssel próbálkozni. Akkor is, ha a tesztelőid találnak egy rövidebb útvonalat ebben a fázisban, ne kezd el újramodellezni a szobát. Miért nem helyezel inkább oda karókat, hogy lezárd az útvonalat? Ez ebben a szakaszban mindig egy olyan könnyű megoldás, amit keresel.

Elsősorban azonban érezd jól magad a bétateszteléseddel és közzétett pályáiddal.

Fordította: Ákos (AkyV)